Pisicutele van

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Pisicutele van

Mesaj  Eliza la data de Sam Iun 28, 2008 7:37 pm

Pisicutele van sunt o rasa de pisici din Tucia carora le place sa se joace in apa. Very Happy Cool Shocked
Au un strat mai gros de blana pe labute.Uneori au ochii de culori diferite,ca cea din imagine.

Ultima editare efectuata de catre Aliza in Sam Iun 28, 2008 7:43 pm, editata de 1 ori

Eliza
Administrator

Numarul mesajelor : 4971
Varsta : 22
Localizare : Marte

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Pisicutele van

Mesaj  Eliza la data de Sam Iun 28, 2008 7:40 pm

Eliza
Administrator

Sus In jos

Mesaj  Liaza la data de Dum Iun 29, 2008 8:27 am

Am citit intr-o revista despre ele! Very Happy
Liaza

Numarul mesajelor : 89

Sus In jos

Mesaj  Else la data de Dum Iun 29, 2008 11:09 am

Seamănă cu niște pisici din pluș Cool Foarte drăguțe! Very Happy
Else

Numarul mesajelor : 3469
Localizare : Bacau

Vezi profilul utilizatorului http://else22.deviantart.com/

Sus In jos

Mesaj  Suricat la data de Vin Iul 04, 2008 8:15 am

Sunt foarte dragute.Numele vine din locul in care traiesc,in jurul lacului van. pisica galbena pisica galbena
Suricat

Numarul mesajelor : 162
Localizare : Rep.Africa de Sud(desertul Kalahari)

Sus In jos

Mesaj  Else la data de Vin Iul 04, 2008 3:19 pm

Am mai auzit că li se mai spune "Turcă Van" Smile pisica vesela
Else

Numarul mesajelor : 3469
Localizare : Bacau

Vezi profilul utilizatorului http://else22.deviantart.com/

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Sam Iul 05, 2008 7:33 am

Da,fiindca provin din Turcia. Very Happy Wink

Eliza
Administrator

Sus In jos

Mesaj  Liaza la data de Mier Iul 09, 2008 7:33 am

Arrow Pisicutele Van sunt cele mai cunoscute animale de companie turcesti!Proin din muntii din jurul lacului Van,aflat in estul Turciei,dar acum se gasesc in casele din intreaga tara si de peste hotare! Very Happy
Liaza

Numarul mesajelor : 89

Sus In jos

Mesaj  ninutza la data de Joi Mar 05, 2009 8:34 am

sunt dragute..cu un ochi albastru si unul verde-portocaliu What a Face What a Face
ninutza

Numarul mesajelor : 329
Varsta : 18
Localizare : Chisinau

Vezi profilul utilizatorului http://www.forum-despre-caini.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Vin Mar 06, 2009 6:54 pm

Da, dar nu toate au ochii de culori diferite.

Eliza
Administrator

Sus In jos

Mesaj  Andreea la data de Sam Apr 11, 2009 7:34 pm

• Turceasca Van e o varietate a rasei angora turceasca individualizata suficient de istoria si aspectul sau pentru a-si merita statutul de rasa de sine statatoare. Regiunea de origine a rasei turceasca Van e de fapt aceeasi ca a rasei angora turceasca: podisurile inalte ale Orientului Mijlociu, la hotarul dintre Turcia si Iran. Totusi, nu s-a dezvoltat, se pare, decat local, in perimetrul lacului Van regiune situata la altitudine (1700 m). Climatul aspru cu diferente termice mari de la un anotimp la altul a fost, fara indoiala, favorabil selectiei naturale a trasaturii de par lung, de care beneficiaza turceasca Van ca si angora turceasca. Istoria studiului felinelor a rasei turceasca. Istoria studiului felinelor a rasei turceasta Van nu incepe decat in anul 1960, cand o crescatoare engleza, Laura Lushington, aduce in Marea Britanie primele exemplare din aceasta rasa. Rasa turceasca Van ca fi recunoscuta de Gouverning Council Of The Cat Fancy in 1969, apoi, mai tarziu, de Federatia Internationala a Felinelor. Astazi, e recunoscuta si de Cat Fanciers’ Association americana. In Franta, e recunoscuta de Livre officiel des origines felines. Crescatorii de turceasca Van sunt inca rari in Europa. Rasa sufera de o anumita confuzie cu angora turceasca, atunci cand nu e considerata o pisica domestica comuna cu par lung.

• Rasa turceasca Van trebuie sa fie de tip mediolin destul de masiv, ceea ce o deosebeste de angora turceasca, mai mica in ce priveste constitutia. Coada, de lungime medie, trebuie sa fie stufoasa. Picioarele sunt rotunde si au smocuri de par intre gheare. Capul, mai masiv decat cel al rasei angora tuceasca, formeaza un triunghi netezit, cu nas lung, urechi ridicate, mari si ascutite. Ochii sunt rotunzi. Blana e lunga, moale, matasoasa si fara puf lanos. Repartitia culorilor pe blana constituie, fara nicio indoiala caracteristica cea mai spectaculoasa a rasei turceasca Van. Aceasta blana este predominant alba, cu o pigmentatie limitata la zona capului si a cozii, unde formeaza doua pete separate de o „flacara” alba care acopera zonele dintre baza urechilor si ochi. Albul formeaza pe fata un V intors.

• Culorile recunoscute la rasa turceasca Van sunt rosiatic si alb, precum si crem si alb.
    Ochii sunt galbeni-rosiatici, albastri sau diferiti.

• Turceasca Van e o pisica de caracter si exclusivista. Va fi geloasa si agresiva fata de cele mai multe pisici concurente, fara sa vorbim de problemele de manevrare in expozitii... Acest lucru nu o impiedica sa fie foarte inteligenta si atasata de stapanii sai. Trebuie sa subliniem originalitatea comportamentului sau in ceea ce priveste apa: acestei pisici ii place foarte mult sa faca baie.
    Reproducerea nu este intotdeauna usoara din cauza agresivitatii frecvente a femelelor in momentul imperecherii. Pisoii pot prezenta la nastere unele urme tigrate in zonele pigmentate. Aceste urme trebuie sa dispara in mod normal la varsta adulta.
    Textura blanii variaza in functie de anotimp: parul nu este foarte des decat iarna. Absenta pufului lung face ca blana sa fie usor de de intretinut, deoarece nu se formeaza noduri ca la persana.

• Motivul van, descris mai sus, corespunde genetic unor modele contrastand cu fondul blanii, adica albul este foarte extins. Acest fapt e determinat de o gena (numita S) dominanta, adica o singura gena in cromozomi este suficienta pentru a produce aparitia acestui caracter. Dar extinderea parului de culoare alba depinde de efectele aditionale a numeroase gene cu efecte individuale scazute, numite „poligene”. Deoarece e imposibil de stabilit in mod riguros numarul dorit de poligene, e imposibila fixarea definitiva a modelului van asa cum se doreste in standarde. Astfel, doua exemplare din rasa turceasca Van foarte bine marcate, pot da nastere in model nepotrivit standardului.
    Este de mentionat ca substantivul „van” a devenit, prin extensie, in tarile anglo-saxone, calificativul uzual pentru toate tipurile de blana ce prezinta modele identice cu ale rasei turceasca Van (vorbim astfel de rasa Van persan).
Andreea

Numarul mesajelor : 943
Varsta : 19
Localizare : Sinaia

Sus In jos

Mesaj  Sarah la data de Joi Sept 03, 2009 12:11 pm

ar fi fost superba cu ochii albastrii(ambii)
Sarah

Numarul mesajelor : 1300
Localizare : pe strada =))

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Vin Sept 11, 2009 8:23 pm

Sarah a scris:ar fi fost superba cu ochii albastrii(ambii)
Sunt si cu ochii de aceiasi culoare, dar mai rar.
Apropo de ochi albastrii, am auzit ca in multe cazuri pisicile cu ochi albastrii sunt surde. Sad
Pancea si Motancea ai mei aveau ochii albastri cand erau mici, dar apoi s-au facut verzi dupa ce au crescut.

Eliza
Administrator

Sus In jos

Mesaj  Crazy_Girl la data de Sam Sept 12, 2009 4:58 am

Dark Knight a scris:

cam ciudat dar ma rog......eu am vazut un caine cu un ochii albastru si unu de alta culoare .....
Crazy_Girl

Numarul mesajelor : 1238
Varsta : 23
Localizare : Anglia>Surrey>Croft Manor

Vezi profilul utilizatorului http://cool-place.forumgratuit.ro/index.htm

Sus In jos

Mesaj  Suricat la data de Dum Dec 27, 2009 5:13 pm

Hmmm....poate ti s-a parut. Sigur nu era chior? Cam asa arata. Rolling Eyes
Suricat

Numarul mesajelor : 162
Localizare : Rep.Africa de Sud(desertul Kalahari)

Sus In jos

Mesaj  DanielaMe la data de Mier Ian 12, 2011 5:16 pm

Sunt asa dragute ....... Dar si un Perus salbatic asa ..... drunken
DanielaMe

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 17

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat