Caii

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Caii

Mesaj  Liaza la data de Joi Iun 19, 2008 7:19 pm

Liaza

Numarul mesajelor : 89
Varsta : 22

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Caii

Mesaj  Eliza la data de Vin Iun 20, 2008 6:50 am

Caii negri sunt preferatii mei!si cei albi.

Eliza
Administrator

Numarul mesajelor : 4971
Localizare : Marte

Sus In jos

Caii

Mesaj  camynan la data de Sam Iun 28, 2008 8:22 pm

sunt cele mai frumoase animale pline de gratie si eleganta
camynan

Numarul mesajelor : 44
Varsta : 51

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Sam Iun 28, 2008 8:28 pm

frumoasa poza I love you
mai avem un subiect despre cai aici : http://lumea-animalutelor.forumcreativ.ro/animale-domestice-f3/caii-t40.htm ,dar poti discuta si aici Rolling Eyes
Pun si eu o poza Very Happy

Eliza
Administrator

Sus In jos

Mesaj  Dorade la data de Mar Sept 23, 2008 6:45 pm

Aici e un cal de tractiune care mai sint folositi prin Germania de sarbatori (de ex. la Oktoberfest):

Ultima editare efectuata de catre Dorade in Vin Sept 26, 2008 6:59 pm, editata de 1 ori
Dorade

Numarul mesajelor : 85
Varsta : 50
Localizare : München

Sus In jos

Mesaj  Elisabeta la data de Vin Sept 26, 2008 2:52 pm

Dorade a scris:Aici e un cal de tractiunde care mai sint folositi prin Germania de sarbatori (de ex. la Oktoberfest):
Superb cal!
Elisabeta

Numarul mesajelor : 1177
Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  Dorade la data de Vin Sept 26, 2008 7:02 pm

Hello hello Kitty,
erau pe acolo si cai mai mari si mai impodobiti. Din pacate mi s-a terminat prea repede bateria la aparatul de fotografiat...
Dorade

Sus In jos

Mesaj  Else la data de Sam Sept 27, 2008 6:27 pm

Ai fost la Oktoberfest? Very Happy Foarte mișto, superbi cai!
Else

Numarul mesajelor : 3469
Localizare : Bacau

Vezi profilul utilizatorului http://else22.deviantart.com/

Sus In jos

Mesaj  Dorade la data de Sam Sept 27, 2008 8:33 pm

Daca va plac caii astia dolofani, mai pun unii (tot de la Oktoberfest):
Dorade

Sus In jos

Mesaj  Elisabeta la data de Lun Sept 29, 2008 6:45 pm

Foarte frumosi cai! Ce-as vrea si eu sa ajung prin tara nemtilor... I love you
Elisabeta

Numarul mesajelor : 1177
Localizare : Iasi

Sus In jos

Caii

Mesaj  deni la data de Joi Mar 12, 2009 4:05 pm

Ador caii!Desi,nu am unul,si,nu prea ma distrez. Mad Crying or Very sad Voi aveti?
deni

Numarul mesajelor : 1674
Varsta : 19
Localizare : bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://www.forum animale.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Joi Mar 12, 2009 5:05 pm

Eu nu am, dar are strabunica mea, la tara. Wink

Eliza
Administrator

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Vin Mar 13, 2009 5:10 pm

Din pacate merg destul de rar pe acolo... Neutral Rolling Eyes Sad

Eliza
Administrator

Sus In jos

Mesaj  Alecsandra la data de Mier Apr 08, 2009 11:40 am

cel mai mult imi plac caii de rasa araba si bidivii patati!sunt fooarte gratiosi!
Alecsandra

Numarul mesajelor : 356
Varsta : 19
Localizare : Braila

Vezi profilul utilizatorului http://horseland-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

Mesaj  Andreea la data de Sam Apr 11, 2009 9:11 pm

Afor caii albi!
Andreea

Numarul mesajelor : 943
Varsta : 20
Localizare : Sinaia

Sus In jos

Mesaj  Sarah la data de Vin Iul 31, 2009 8:11 am

Un cal cu breton ...
Sarah

Numarul mesajelor : 1300
Localizare : pe strada =))

Sus In jos

Mesaj  Crazy_Girl la data de Mar Sept 01, 2009 10:49 am

ce e asa de amuzant de dragutz Very Happy
Crazy_Girl

Numarul mesajelor : 1238
Varsta : 23
Localizare : Anglia>Surrey>Croft Manor

Vezi profilul utilizatorului http://cool-place.forumgratuit.ro/index.htm

Sus In jos

Mesaj  Crazy_Girl la data de Mar Sept 01, 2009 10:50 am

Calul (Equus caballus) este un mamifer ierbivor copitat de mărime considerabilă, fiind una dintre cele șapte specii moderne ale genului Equus.
Calul domestic este un mamifer ce face parte din ordinul Perissodactylia, Familia Ecvideelor. Corpul este zvelt, iar gâtul este puternic și poartă o coamă. Trunchiul, cu piept lat, se sprijină pe patru membre lungi, musculoase, puternice, terminate cu câte un deget învelit în copită. Incisivii sunt îndreptați oblic înainte. Deoarece se tocesc, pe suprafața incisivilor apar ornamentații, după care se apreciază vârsta animalului. Caninii sunt mici. Între canini și premolari se afla bara cornoasă. Măselele sunt late, cu creste de smalț. Este folosit pentru călărie și dresaj (cai).
Crazy_Girl

Sus In jos

Mesaj  Crazy_Girl la data de Mar Sept 01, 2009 10:52 am

Filogenia calului
Reconstituirea evoluției calului s-a realizat pe baza studuilui fosilelor. Strămoșul îndepărtat al calului, , era un animal de mărimea unui , având mai multe degete la picioare decât calul actual (care are numai unul, celelalte fiind atrofiate), ce trăia în păduri, hrănindu-se cu frunze. Într-o perioadă de timp de aproximativ 50 de milioane de ani, calul devine animalul ierbivor, cu forma și mărimea din zilele noastre, atrofierea degetelor de la picioare fiind o adaptare la fugă. Evoluția calului s-a putut urmări în mod deosebit în America de Nord[/url]. Această evoluție are loc treptat, fiind documentată de fosilele descoperite. Astfel, procesul de evoluție a calului începe din perioada ,cu aproximativ 555 de milioane de ani în urmă. Strămoșul calului din aceea perioadă era numit de unii și Eohippus, care se hrănea cu frunze și fructe din pădure. Mărimea sa era de 20 de cm înălțime la umăr. Hyracotherium se deosebea mult de calul de azi: era de mărimea unei vulpi sau căprioare, avea spinarea încovoiată, gâtul, botul și picioarele erau scurte, piciorul era asemănător labei de câine (cu degete), craniul și creierul erau mici. În urmă cu circa 50 de milioane de ani urmează un proces lent de evoluție, perioada de trecere de la Hyracotherium la Orohippus. Aceasta se produce prin hrănirea mai variată, ce determină o modificare a dentiției. Din Orohippus ia naștere forma următoare a calului (ca.47 miloane de ani) Epihippus. Dinții devin mai tari și mai bine fixați, fapt explicat prin schimbarea hranei datorită schimbării climei din (climă uscată), prin reducerea zonei pădurilor și apariția stepei, strămoșul calului adaptându-se la vegetația specifică de iarbă a stepei.

Mesohippus (Heinrich Harder, 1920)

Faza următoare de evoluție a calului a apărut în urmă cu 40 de milioane de ani. Acest strămoș al calului era mai mare, înălțimea la grebăn (umăr) fiind de 60 cm, spinarea mai puțin încovoiată, gâtul, picioarele și botul mai lungi, numărul degetelor de la picior redus la 3 degete. În urmă cu cca. 35 milioane de ani apare Miohippus, care era mai mare și cu craniul mai lung decât forma precedentă. În urmă cu 24 milione de ani, în familia calului se diferențiază forme variate, dar unele forme dispar, incapabile să se adapteze la noile condiții de mediu. Linia care a supraviețuit, adaptată la hrănire cu frunze și cu iarbă (greu digerabilă fiind bogată în silicați) a fost Opalphytolith[/url], la care în evoluția dinților, apar dinți robuști, mai rezistenți la tocire. Aceste animale au picioare mai lungi și pot să alerge mai repede pe vârfurile degetelor pe zonele întinse de stepă. Varianta următoare în evoluția cabalinelor este Parahippus, ce apare în urmă cu 23 miloane de ani: animalul are încă trei degete, posedă însă dinți mai lungi ca predecesorii lui.

Calul domestic (Equus caballus)

Urmașul său, Merychippus, apare în urmă cu 18 milioane de ani. Cu toate că are tot trei degete, calcă numai pe vârfurile lor; dinții capătă o formă tot mai rezistentă, apropiindu-se de forma dentiției actuale a calului.
Din linia Merychippus iau naștere un număr mare de variante, printre care și varianta foarte asemănătoare calului de azi, cu o dentiție rezistentă. În urmă cu 15 milioane de ani apare Pliohippus, cal cu trei degete la picior, asemănător calului actual, urmat de succesorul său Dinohippus. Tipul calului de azi, Equus, apare în urmă cu cca. 4 milioane de ani. Calul din America de Nord dispare acum câteva mii de ani, fiind readus de către europeni, în procesul de colonizare a Americii, în secolul al XVI-lea. Calul readus în America se sălbăticește din nou, apărând mustangul, calul indienilor din America; un proces asemănător se produce în Australia cu calul și măgarul. Calul de sex mascul este numit armăsar, femela fiind numită iapă. Aceasta poate să aibă un mânz pe an, perioada de gestație la iapă având o durată de 11 luni.
Crazy_Girl

Sus In jos

Mesaj  Crazy_Girl la data de Mar Sept 01, 2009 10:54 am

Istoric si origine

Aceasta populatie de cabaline a inceput sa se contureze din anul 1962, cand au fost stabilite criteriile care se vroiau a fi indeplinite de acesti cai, pentru a se preta diferitelor competitii sportive ecvestre. Pentru formarea Calului de Sport Romanesc, s-a avut in vedere posibilitatea inglobarii in acest tip a diferitelor calitati ale raselor si populatiilor care au contribuit la geneza lor, astfel s-a realizat o incrucisare a populatiilor parentale astfel incat sa se selectioneze caracterele dorite. Selectia a fost riguroasa, cu o potrivire cat mai corespunzatoare a perechilor. Initial, efectivul ales ca matca pentru formarea Calului de Sport Romanesc s-a gasit la Sambata de Jos, apoi, din anul 1970, acesta se gaseste in Herghelia Jegalia, din judetul Calarasi, aceasta fiind creata special pentru formarea acestei rase. Au trecut deja aproximativ patru generatii de cand s-a inceput crearea acestui Cal de Sport Romanesc, totusi, efectivul este inca destul de heterogen, neizolat reproductiv. Acest lucru se datoreste si faptului ca efectivul matca are o origine foarte diferita, astfel, iepele, mama sunt de provenienta anglo-araba, dar si Furioso North-Star si Nonius, iar armasarii pepinieri au fost intr-un procent mare Pur Sange englez, in scopul cresterii taliei si vitezei produsilor. O perioada insemnata a fost utilizat destul de intens la monta un armasar de origine bulgara , de asemenea, periodic au fost utilizati la monta si armasari trapasi. In momentul actual, aceasta rasa se creste izolata reproductiv, registrul sau genealogic fiind inchis odata cu ultimul armasar Pur Sange Englez utilizat la monta, si anume Finish. Dupa el, nu s-a mai permis infuzia de sange de la alte rase, populatia crescandu-se si dezvoltandu-se numai cu armasarii si iepele Cal de Sport Romanesc ce formeaza matca actuala de la Jegalia.
Crazy_Girl

Sus In jos

Mesaj  Crazy_Girl la data de Mar Sept 01, 2009 10:54 am

Aspect exterior si dimensiuni

Calul de Sport Romanesc, a inceput totusi sa capete o oarecare omogenitate morfologica, astfel, talia variaza intre 162-172cm, cu un format corporal lateral mai mult patrat, trunchiul este scurt, musculos, cu picioare lungi, curate, cu tendoane bine detasate si articulatii largi, puternice. Capul este mic, fata de trunchi, foarte fin si expresiv, aducand mult cu cel al Pur Sangelui Arab, urechile sunt mici, foarte mobile, corect purtate, ochii vioi, expresivi, gatul este de asemenea scurt, gros, bine prins, cu o encolura foarte bine dezvoltata. Pieptul este larg, continuat cu un torace suficient de adanc, spinarea este scurta, continuata cu sale puternice, bine prinse, crupa este foarte musculoasa, puternica, deseori dreapta, dar poate fi si usor oblica antero-posterior. Masa corporala poate varia intre 500-600 kg, in functie de talie. Asa cum este conturat acum, Calul de Sport Romanesc are un aspect robust, puternic, avand calitatile fizice necesare pentru a fi un bun saritor peste obstacole, dar se preteaza de asemenea bine si dresajului sau probei complete.
Crazy_Girl

Sus In jos

Mesaj  Crazy_Girl la data de Mar Sept 01, 2009 10:55 am

Personalitate

In ciuda ponderei mari a rasei Pur Sange Englez in formarea acestei populatii, temperamentul calului de Sport Romanesc nu este atat de coleric ca al acesteia. Au un caracter docil, un temperament vioi, dar mult mai echilibrat, se preteaza bine lucrului pentru dresaj si obstacole, avand o inteligenta si o eleganta bine conturate.
Aspecte particulare

Exemplarele de Cal de Sport Romanesc au un talent deosebit pentru sariturile peste obstacole, acest cal incepand sa fie prezent din ce in ce mai mult pe arenele competitiilor ecvestre nationale dar si internationale. Inca se mai lucreaza la aceasta rasa, urmarindu-se cresterea taliei produsilor, dar si obtinerea unor exemplare cat mai echilibrate si mai calme dar in acelasi timp rezistente fizic, cu insusiri fizice cat mai potrivite pentru obstacole.
Crazy_Girl

Sus In jos

Mesaj  Sarah la data de Mar Sept 01, 2009 11:19 am

ce-mi place poza I love you
Sarah

Numarul mesajelor : 1300
Localizare : pe strada =))