Broasca Aligator

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Broasca Aligator

Mesaj  Suricat la data de Sam Feb 20, 2010 3:04 pm

Am auzit de ea in mai multe documentare,mananca pesti si serpi de apa,poate sa franga un deget de mon in doua Shocked !Ajunge la 90kg.

Suricat

Numarul mesajelor : 162
Localizare : Rep.Africa de Sud(desertul Kalahari)

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Broasca Aligator

Mesaj  ciurucmic la data de Vin Iun 18, 2010 8:43 am

Aligator preistoric cu aspect de broasca țestoasă este cea mai mare broasca de apa dulce din America de Nord și printre cele mai mari din lume. Cu cochilia ghimpata, și groasă, această specie este adesea menționată ca "dinozaurul din lumea broastelor țestoase".

Găsite aproape exclusiv în râuri, canale și lacuri din sud-estul Statelor Unite, lutianide aligator poate trăi de la 50 la 100 de ani. Masculii, au in medie 66 cm în lungimea carapacei și cântăresc aproximativ 80 kilograme, deși se cunosc cazuri ce au depășit 100 kilograme. Femele au carapacea mult mai mica si cantaresc aproximativ 23 kg.

Foloseste o nada natural unica in tehnica de vânătoaree, limba sa de o culoare roșu aprins asemanatoare cu carnea altor vietati ( viermi ), este folosita drept momeala atunci când braosca testoasa sta nemiscata pe fundul râului atragand peștii curiosi.

Oameni le captureaza pentru carnea lor și carapace pentru a le vinde în comerțul cu animale exotice. O reducere severă a populatiei ca urmare a braconajului și pierderea habitatului a dus la prodejarea speciei in statele unite fiind specie pe cale de disparitie.

.

scuze pentru traducerea aproximativa facuta in graba. am considerat ca este chiar interesant!

ciurucmic

Numarul mesajelor : 2

Vezi profilul utilizatorului http://ro.petcup.net

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum