*Hamsteri*

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

*Hamsteri*

Mesaj  H!N@T@ la data de Sam Ian 19, 2008 1:30 pm

Peste o saptamana imi iau un hamster...imi puteti spune ceva despre el? What a Face
H!N@T@

Numarul mesajelor : 17

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: *Hamsteri*

Mesaj  Suricat la data de Sam Ian 19, 2008 8:31 pm

Ei bine eu nu stiu prea multe despre soricei. Laughing
Suricat

Numarul mesajelor : 162
Localizare : Rep.Africa de Sud(desertul Kalahari)

Sus In jos

yupyyy

Mesaj  H!N@T@ la data de Joi Ian 24, 2008 9:09 am

mi-am luat hamster...ei bine pot sa-ti spun ceva...dar vreau sa aflu mai multe.. Cool What a Face
Am observat ca e animal noctur..asa-i?Mananca cam orice:paine,mere,...ji mai ales mancare speciala!Ii place sa roaza lucruri... Sad dar... Sad nu ma lasa sa dorm

O intrebare...are voie sa bea apa?
H!N@T@

Numarul mesajelor : 17

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Dum Ian 27, 2008 9:35 am

o sa ma interesez.

Eliza
Administrator

Numarul mesajelor : 4971
Varsta : 22
Localizare : Marte

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Lun Ian 28, 2008 5:05 pm

Uite ce an gasit: Laughing
"Printre numeroasele animale de companie raspandite in lume, rozatoarele prezinta tot mai mult interes. Dintre acestea cel mai cautat este hamsterul. Micutul animal de companie si-a castigat popularitatea si datorita faptului ca nu emana nici un miros dezagreabil atunci cand este ingrijit asa cum se cuvine. Durata medie de viata a unui hamster este de 2-4 ani.

Hamsterul este un animal solitar, ce are o activitate nocturna si suporta cu greu captivitatea nepierzand niciodata ocazia de a evada din cusca. Este agresiv in special cu persoanele straine. Daca este tratat cu atentie si fara brutalitate poate deveni docil si usor de manipulat. Hamsterul este un animal foarte vioi, activ si are nevoie de foarte multa miscare. Pentru a-i satisface pofta permanenta de joaca ii putem instala in cusca o roata special conceputa. S-a dovedit ca un hamster poate parcurge cu ajutorul unei asemenea roti o distanta de aproximativ 8 km/zi. Imobilitatea reprezinta pentru un hamster un mare pericol, astfel incat micul nostru prieten se poate imbolnavi de ulcer gastric in numai 24 de ore. Temperatura ideala pentru a-i putea oferi un mod de viata sanatos hamsterului nostru este de 20-28°, scaderea acesteia cu 10 grade putand determina hamsterul sa intre in hibernare.

Putem hrani hamsterii cu seminte de cereale, fructe (de exemplu mere), legume (morcovi, salata), paine prajita sau paine uscata. Hamsterii nu pot sintetiza singuri vitamina C, iar pentru a-i feri de diferite boli le-o putem administra fie sub forma de pastila pe care o vor manca singuri, fie sub forma de picaturi intr-un miez de paine. Adaparea se face cu apa proaspata latie discre."

Sper sa te ajute.

Eliza
Administrator

Numarul mesajelor : 4971
Varsta : 22
Localizare : Marte

Sus In jos

Mesaj  Liaza la data de Joi Ian 31, 2008 6:12 pm

Ai vazut cum mananca Question
Scarbos!!! Mad Mananca mult odata ,apoi o scoate si a mestca.yuu Mad